suknie ślubne Warszawa


Ostatnia wizyta: Teraz jest 29 mar 2024, 16:02


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 08 gru 2010, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 04 gru 2010, 11:50
Posty: 1199
Lokalizacja: Gdańsk
Przesądy ślubne dotyczą również świadków. Świadkiem może być osoba stanu wolnego. Druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii w ciąży. Świadkami na ślubie nie powinna być para, np. swoich przyjaciół, bo to przyniesie im pecha i pewnie nie będą razem. Para, bowiem tylko raz powinna stawać razem przed ołtarzem - na własnym ślubie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  

Reklama

 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 08 gru 2010, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:28
Posty: 558
Lokalizacja: Poznań
Znalazłąm wyjaśnienie wspomnainego wcześniej przesądu:

strój ślubny panny młodej powinien zawierać w swoim komplecie:
- coś nowego - symbol dostatku w związku małżeńskim;
- coś starego - symbol wsparcia ze strony rodziny oraz starych przyjaciół;
- coś białego - symbol czystości oraz niewinności;
- coś niebieskiego - symbol wierności współmałżonka;
- coś pożyczonego - symbol przychylności i życzliwości nowej rodziny.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 08 gru 2010, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 04 gru 2010, 19:45
Posty: 935
Lokalizacja: Warszawa
uzupełniam :)
- ślub powinien odbyć się w miesiącu zawierającym w nazwie literkę „R”, w Boże Narodzenie, w Święta Wielkanocne lub w karnawale – wróży to szczęście
- nie poleca się składać przysięgi ślubnej w maju, listopadzie, w dniu 1 kwietnia (prima aprilis), a także w adwencie i wielkim poście
- wypatrzenie przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki – przynosi szczęście
- wypatrzenie wron czy kruków – wróży nieszczęście
- buty Panny Młodej przynajmniej dzień przed ślubem powinny stać na parapecie okna, aby zdążyło wejść w nie szczęście, zapewnić to ma także ładną pogodę w dniu ślubu
przyszła żona powinna kupić mężowi ślubną koszulę, a on przyszłej żonie ślubne buty
- przyszły Pan Młody nie może zobaczyć swojej wybranki ubranej w suknię wcześniej, niż w dzień ślubu – inaczej wróży to niezgodę w małżeństwie
- biała suknia ślubna oznacza niewinność Panny Młodej i odpędza złe duchy – żadna kobieta poza nią nie powinna być w bieli (nawet jeżeli suknia tej najważniejszej jest innego koloru, np. kremowego)
- suknię ślubną Panna Młoda powinna kupować wyłącznie w towarzystwie matki lub przyjaciółki – inaczej wróży to niezgodę w małżeństwie
- Panna Młoda nie może szyć sama sukni ślubnej, ani pomagać w jej wykonaniu
- sukni ślubnej nie wolno przyszłej mężatce założyć w innych okolicznościach jak tylko do przymiarki
- młodszym lub niezamężnym kobietom nie wolno przymierzać sukni przyszłej Panny Młodej – grozi to staropanieństwem
- buty Panny Młodej powinny być "pełne" – ponieważ przez odkryte pięty może uciec szczęście
- nie wolno Pannie Młodej zakładać naszyjnika z prawdziwych pereł – w tym przypadku perły będą symbolem nieszczęścia
- welon powinna założyć Pannie Młodej druhna, która obowiązkowo musi myć panną
nie wolno poprzymierzać obrączek przyjaciółek, kuzynek czy mam – to wróżba niewierności
- Para Młoda nie powinna przed ślubem przymierzać obrączek – wcześniejsze ich zakładanie przynosi pecha
- pogoda w dniu ślubu:
- deszcz – przepowiednia urodzaju i bogactwa
- burza z tęczą – preludium do szczęścia
- słońce – szczęście, pogoda i radość
- w drodze do kościoła nie wolno zawracać ani organizować postojów – może to oznaczać niekorzystny zawrót bądź postój w przyszłym związku małżeńskim
- Młodych do ślubu nie powinna wieźć kobieta – to zła wróżba
warto, by ślub odbył się w kościele, w którym chrzczono Pana lub Pannę Młodą – wróży to dobrze na przyszłość
- w drodze do ołtarza Para Młoda powinna uważać, by się nie potknąć – wróży to potknięcia na nowej drodze życia
- gdy Panna Młoda potknie się przed ołtarzem, jej druhna wkrótce wyjdzie za mąż
- przy ołtarzu żaden z przyszłych współmałżonków nie powinien oglądać się ani na boki, ani za siebie – symbolizuje to odwrót i niechęć do współmałżonka
- nakrycie rąbkiem sukni buta Pana Młodego symbolizuje, że w małżeństwie żona będzie miała męża "pod pantoflem"
- wszelkie pomyłki przy składaniu przysięgi małżeńskiej – wróżą radość i szczęście
świece na ołtarzu decydują o:
- jasny i prosty płomień – udane i szczęśliwe przyszłe życie
- świeca migota i kopci – życie usłane problemami
- zgaśnięcie świec – najgorsza z możliwości – symbolizuje rozstanie
- podczas przysięgi ksiądz owija dłonie młodych stułą – w zależności od tego czyja dłoń znajdzie się na górze, ta osoba będzie rządzić w związku
- osoba, która pierwsza powstanie z klęczek po błogosławieństwie, udzielonym przez kapłana, będzie rządzić w związku
- zgubienie obrączek – oznacza stratę współmałżonka
- czuły pocałunek po przysiędze małżeńskiej – symbolizuje wierność oraz uczciwość
- przy opuszczaniu kościoła należy uważać, aby nie potknąć się – potknięcie przynosi pecha
- sypanie ryżu – to symbol płodności oraz zdrowego potomstwa
- pieniądze, którymi obsypywana jest Para Młoda – symbolizują udane życie materialne
- pierwszą osobą, która składa życzenia Parze Młodej powinien być mężczyzna – najlepiej świadek
- wśród osób składających życzenia Parze Młodej powinna znaleźć się osoba zupełnie obca (przypadkowa, która właśnie jest w kościele) – symbolizuje to szczęście w małżeństwie
- Pan Młody przenosi żonę przez próg aby się nie potknęła – potknięcie wróży potknięcia w małżeństwie
- przy przywitaniu Państwa Młodych na weselu chlebem i solą – ten komu dostanie się wódka w kieliszku (w drugim jest woda) będzie rządził w małżeństwie
- kieliszki po wzniesionym toaście winny się stłuc – nie stłuczone przyniosą pecha
- pomylenie kroków podczas pierwszego tańca Pary Młodej – symbolizuje brak zgodności co do dalszej drogi w życiu


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 10 gru 2010, 09:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:21
Posty: 815
Lokalizacja: Warszawa
jeju nie maialm pojęcia o tym wszystkim.....
to jakaś masakra :shock: :o :roll:
zaszyć w bieliźnie cukier i okruchy chleba????? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 10 gru 2010, 10:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:28
Posty: 558
Lokalizacja: Poznań
No i włąśnie w to wszystko ja nie wierzę ;-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 10 gru 2010, 11:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2010, 15:21
Posty: 815
Lokalizacja: Warszawa
ja w ogóle w to nie wierzę, ale przezorności niegdy za wiele (szczególnie przed ślubem) toteż na te podstawowe postaram się odpowiednio zareagować i podjąć odpowiednie działania ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 10 gru 2010, 11:58 
Offline

Dołączył(a): 04 gru 2010, 19:45
Posty: 935
Lokalizacja: Warszawa
hahaha ale zamieszania narobiłam a z tego co wiem tego jest jeszcze więcej :) ja raczej nie zamierzam zaszywać sobie chleba w bieliźnie :) Tak jak już mówiłam wykorzystam tylko te przesądy które wydają mi sie fajne śmieszne albo same wyjdą :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 10 gru 2010, 19:43 
Offline

Dołączył(a): 04 gru 2010, 11:50
Posty: 1199
Lokalizacja: Gdańsk
Ja myślę, że nikt nie jest w stanie zapamiętać tych wszystkich przesądów i połowa z nas i tak wszyscy zrobi po swojemu :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 11 gru 2010, 10:09 
Offline

Dołączył(a): 04 gru 2010, 19:45
Posty: 935
Lokalizacja: Warszawa
Ważne żeby patrzeć na to trochę przez palce i nie robić histerii jak młoda się potknie czy zrobi coś co podobno wróży coś złego.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: zabobony i tradycje ślubne-o czym należy pamiętać :)
PostNapisane: 11 gru 2010, 10:35 
Offline

Dołączył(a): 04 gru 2010, 11:50
Posty: 1199
Lokalizacja: Gdańsk
ja myślę, że młodzi nie trzymają się tak mocno tych zabobonów bardziej te starsze ciocie i babcie na to będą wracały uwagę i pilnowały, żeby wszystko było według tych tradycji


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów


  • Reklama

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group